Ukończyłam roczny Zen Coaching Training prowadzony przez Kåre Landfalda i po spełnieniu wymagań dotyczących praktyki uzyskałam tytuł coacha w marcu 2013 r.. W latach 2013-2015 uczestniczyłam w Zen Coaching Training Level 2 prowadzonym przez Kåre Landfalda i Tine Vindeløv z Danii.
Należę do Stowarzyszenia Coachów Zen Coachingu i światowej sieci Zen Coachingu.
W latach 2007-2008 uczestniczyłam w warsztatach NVC (Porozumienia Bez Przemocy), prowadzonych m.in. przez Nadę Ignjatovic-Savic z Serbii.
W 2009 r. zostałam absolwentką pierwszego w Polsce 8-tygodniowego kursu redukcji stresu metodą mindfulness (MBSR) prowadzonego przez Małgorzatę Jakubczak. Brałam też udział w spotkaniach i odosobnieniach mindfulness ( m.in. z Jon Kabat Zinnem z USA, Lindą Lehrhaupt z Niemiec), regularnych praktykach medytacyjnych i Dniach Uważności (l. 2010-2013).
Podstaw i praktyki Focusingu, metody głębokiej i delikatnej pracy z ciałem uczyłam się na warsztatach Barbary McGavin z Wielkiej Brytanii (2015 r.) oraz corocznie w Ośrodku Intra u Claude`a Missiaen z Belgii (l. 2014-2020).
Pochodzę z Olsztyna, po studiach ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim przeniosłam się do Warszawy, gdzie mieszkam do dziś.
Od kilkunastu lat jestem na drodze zmian. Uporządkowałam swoje życie osobiste, rozstałam się z Mężem i układam na nowo relacje z Bliskimi. Jestem wdzięczna za ich otwartość, zaufanie i akceptację dla moich wyborów. Rozumiem coraz lepiej moje dorosłe Dzieci, Mamę, a dzięki temu też siebie samą. Nowe znajomości nawiązuję bardziej świadomie i z większą lekkością.
Zmieniłam też życie zawodowe. Pracowałam w dużej spółce, a kiedy zauważyłam, że nie zaspokajam potrzeby sensu i rozwoju i nie mogę pozostawać w zgodzie z moimi wartościami, zrezygnowałam ze stanowiska, a po jakimś czasie odeszłam, by otworzyć własną działalność i zająć się zen coachingiem oraz swoimi projektami rozwojowymi.
Teraz robię to, co jest mi bliskie i co uważam za pożyteczne. Rozwijam siebie w tempie i sposób najbardziej mi odpowiadający.
Bliski mi jest też teatr, muzyka, kultura w szerokim rozumieniu i sport – lubię ruch, dynamikę i zmęczenie w ciele po wysiłku.
Wierzę, że w zasięgu każdego są te jakości bycia, za którymi tęsknimy: radość, spokój, zaufanie, miłość, kreatywność i że nie musimy tego zdobywać w żaden sposób, jedynie odzyskać do nich dostęp.
Stale ćwiczę i praktykuję Zen Coaching, również w życiu codziennym. Dzięki temu coraz łatwiej rezygnuję z nieustannego sprawdzania: ”czy to dobrze, czy źle”, „właściwie, czy niewłaściwie” a chętniej pytam: „co jest dla mnie prawdziwe”, „jak ja się z tym mam”, „co się dzieje teraz”, a moim życiu jest teraz więcej radości, zaufania i swobody.
Aneta Antkiewicz uczestniczyła w moim Treningu Zen Coaching w Polsce w l. 2012-2013. Od tego czasu jest bardzo aktywną osobą w rozpowszechnianiu Zen Coachingu i dzieleniu się nim na wiele sposobów. Bardzo doceniam jej zaangażowanie, oddanie, uczciwość i spójność oraz sposób, w jaki autentycznie poszukuje prawdy w życiu. Prawda jest zawsze uwalniająca, ale żeby podążać za tym, co jest najbardziej prawdziwe i rzeczywiste, potrzeba ogromnie dużo determinacji, odwagi, siły i współczucia – jakości, które u Anety są bardzo żywe.
Aneta Antkiewicz wzięła udział w Treningu Zen Coaching, który prowadziłam w Warszawie i od dwóch lat uczestniczy w moim programie superwizyjnym.
Serdecznie polecam korzystanie z sesji z Anetą ze względu na obecną w niej naturalną, wspierającą życzliwość. Aneta prawdziwie dba o podnoszenie swoich umiejętności i stale się rozwija zarówno, jako coach, jak i zwykły człowiek.
Jej uczciwość wobec siebie jest widoczna zawsze, cokolwiek robi. Rekomenduję z życzliwością, Tine.
Odbieram Anetę, jako osobę autentyczną, godną zaufania i zaangażowaną, odnoszącą się do wewnętrznego doświadczania siebie samej i innych z pełną szacunku uwagą.
Nie pamiętam dokładnie, w którym momencie się poznałyśmy, pamiętam jednak, że od razu między nami "zaiskrzyło". Niemalże od samego początku było w naszej relacji dużo swobody, radości, autentyczności, a z czasem coraz więcej bliskości i bezpieczeństwa.
Bo Aneta jest osobą, przy której mogę po prostu BYĆ SOBĄ - taką, jaka jestem - ze wszystkimi swoimi możliwościami i ograniczeniami, z uśmiechem i w smutku, z radością i w złości.
W mojej opinii Aneta odnajduje przyjaźń z obecną chwilą i jest ucieleśnieniem uważności. A ta jest gwarantem pełnego doświadczania życia i kompletnego bycia z drugą osobą.
Dla mnie to bezcenny dar, którym w pędzącej codzienności, rzadko się obdarowujemy, lecz często za nim tęsknimy.
Aneto, jestem Ci ogromnie wdzięczna za ten dar.
Zapis mojej aktywności od rozpoczęcia Zen Coaching Training w kwietniu 2012 roku.
Na początek roku praca focusingowa wokół snów. Nie polegała na odgadywaniu, "co to mogło znaczyć", ale na zapraszaniu snu do ciała, badaniu felt sense i odkrywaniu siły życiowej, która poprzez sen podpowiada nam kierunek, ruch do przodu i do rozwoju. Ponowne owocne spotkanie z Claudem Missiaen z Belgii.
Znów bogata jesień z Claudem Missiaen z Belgii w Ośrodku Intra. „Na krawędzi robimy miejsce jeszcze dla czegoś, co może się pojawić tylko wówczas, gdy ta przestrzeń jest. Zakładamy, że zawsze jest coś więcej”. Cierpliwość i zaufanie, ważne jakości w pracy Focusingowej. Claude pokazał po raz kolejny, jak wrażliwy i głęboko ludzki jest jako psychoterapeuta i zwykły człowiek.
Wygrałam konkurs i mój warsztat „Jakie pytanie mam teraz zadać – z praktyki Zen Coachingu” zaprezentowałam pierwszego dnia konferencji. Dużo emocji i doświadczeń. Jak mówić o czymś na dużej sali, co wymaga skupienia, jak prowadzić słuchanie przed dużą grupą, gdy nie działa 1 mikrofon i jak włączyć do doświadczania odgłos otwieranych i zamykanych drzwi. Gdy przygotowywałam warsztat wymyśliłam mój drugi program - Zen Coaching Open, skierowany do profesjonalistów.
Kolejne jesienne warsztaty z Claudem Missiaen z Belgii w Ośrodku Intra. Delikatna i głęboka praca w przestrzeni zaufania i akceptacji. Moje osobiste odkrycia, to zauważenie mocy i potrzeby proszenia o pomoc oraz to, że wypalenie zawodowe jest przejawem wypalenia życiowego. Po warsztatach lepiej rozumiem moje ciało i jego niedomagania, które w rzeczywistości mogą być nieocenionym darem.
Zainaugurowaliśmy cotygodniowe spotkania w gronie absolwentów 1. edycji programu „Bliżej siebie”. Każdy może podzielić się tym, co jest w nim żywe i dostaje empatyczne uważne słuchanie. Takie, które uzdrawia, zmienia i buduje serdeczny stosunek do siebie. Jestem szczęśliwa, że możemy tak być ze sobą.
Jest! Zrealizowałam swoje marzenie sprzed lat, żeby dzielić się z innymi swoim osobistym doświadczeniem zmiany. Kiedy uzyskałam certyfikat Zen coacha, postanowiłam skupić się na dawaniu sesji, bo przede wszystkim chciałam praktykować proces Zen coachingowy. W czasie sesji można doświadczyć najpełniej procesu transformacji – drogi przejścia do miejsca spokoju i odprężenia i początku trwałych zmian w jakości życia. Po latach przyszedł czas na dzielenie się. Moja pierwsza grupa jest wspaniała, wnosi jakości zaufania, ciekawości i energii i niezwykle mnie inspiruje.
Na stoisku przez dwa dni prezentowałam przedsięwzięcia i oferty kolegów i koleżanek Zen coachów oraz swój program „Bliżej siebie”. Znów zobaczyłam, jak ważna jest obecność, jak przepływa energia i zrozumienie, kiedy mogę patrzeć w oczy i słuchać. Moim doświadczeniem była zarówno radość z kontaktu i współdziałania w grupie Zen coachingowej, jak i smutek rozłączenia.
Warsztat "Wyzwania Zen coachinu - klient z zaburzeniami psychicznymi lub uzależnieniami" prowadzony przez Mirkę Białobrzeską, doświadczoną psychoterapeutkę włączającą mindfulness do swojej pracy. Zaproponowałam zorganizowanie tego warsztatu Stowarzyszeniu Zen Coaching Polska z intencją profesjonalnego wsparcia nas, Zen coachów, ale też dania sygnału, że dostrzegamy tego typu wyzwanie i poważnie traktujemy sprawę doskonalenia naszych umiejętności.
Otrzymałyśmy wiedzę, cenne rady, jak i to, co płynie z bogatego doświadczenia Mirki. Mogłyśmy zadawać dużo pytań w nawiązaniu do naszych życiowych doświadczeń, jak i praktyki Zen coachingowej.
Mój 3. warsztat focusingowy z Claudem Missiaen z Belgii w ośrodku Intra. Ten warsztat przyszedł w samą porę. Mogłam doświadczyć wzruszającego spotkania ze sobą i najbardziej żywymi teraz we mnie tęsknotami. Cieszy mnie, że to, co Claude jako doswiadczony psychoterapeuta proponuje w ramach pracy focusingowej jest w praktyce tym samym, co ja proponuję w procesie zen coachingowym. Głęboka i empatyczna praca z włączeniem ciała w przestrzeni miłości i zaufania.
Od wczesnego ranka doświadczałam, jak to jest stać na stoisku w zimnie i deszczu i dzielić się Zen Coachingiem. Mimo, ze podchodziło niewielu ludzi, to uświadomiłam sobie, że rozpowszechnianie informacji i opowiadanie, czym się zajmuję i co wnosi Zen Coaching dawało mi radość i spełnienie.
Mój wkład w czasie targów, to obecność na naszym stoisku i rozmawianie z osobami zainteresowanymi Zen coachingiem. Mówienie o Zen coachingu, który ze swojej natury jest zakorzeniony w praktyce i doświadczaniu stanowiło dla mnie wyzwanie. Trochę tak, jakby opowiadać o jeżdżeniu na rowerze osobie, którego tego jeszcze nie doświadczyła.
Cykl czterech warsztatów prowadzony jest przez Barbarę Mc Gavin od 30 lat praktykującą i uczącą Focusingu oraz wieloletnią współpracowniczkę Ann Weiser Cornell.
Moja wyrywkowa wiedza na temat Focusingu powoli porządkuje się. Mam okazję też ćwiczyć i sprawdzać, co mi pasuje, co rezonuje we mnie i co chcę wziąć do swojej praktyki i życia. Focusing ma dla mnie bardzo praktyczny wymiar w tym, że wspiera nie wikłanie się w procesy myślowe i nie uciekanie od kontaktu ze sobą.
4. moduł w ramach Zen Coaching Training poziom 2. prowadzony był przez Kare Landfalda, twórcę zen coachingu.
Kim jesteś? Czym jest dojrzałość? Co jest przygodą w twoim codziennym życiu? – dociekanie jeszcze raz zachwyciło mnie swoją prostotą i siłą. Dociekanie, to zadawanie i powtarzanie jednego pytania i czekanie z cierpliwością i otwartością, co się wyłoni. Nie wymyślone, nie popędzane. Naturalne, prawdziwie moje.
3.moduł w ramach treningu zen coaching na 2. poziomie prowadzony przez Tine Vindeløv z Danii.
Mój wgląd: jak pomieścić zarówno tęsknotę za byciem w kontakcie z miłością i bliskością w sobie jak i nawykową strategię szukania miłości na zewnątrz, u innych.
Nareszcie ruszył w Polsce stały program superwizyjny w zen coachingu. Prowadzi go Tine Vindeløv, doświadczona trenerka zen coachingu z Danii.
Cieszę się, mam też poczucie, że jakoś się przyczyniłam do jego powstania. Pierwsze spotkanie znów przypomniało mi, jak skuteczny jest zen coaching i jak bardzo szczodra jest Tine, która dzieli się z nami najcenniejszym darem – swoim doświadczeniem.
Dwa warsztaty focusingowe: “Spotkanie z krytykiem wewnętrznym” i „Focusing egzystencjalny” trwające łacznie 6 dni prowadzone były przez Claude`a Missiaena z Belgii.
Focusing stanowi również część procesu zen coachingowego. Rozmowa ciałem, dawanie mu przestrzeni w empatyczny sposób i zaufanie, to coś, co mnie od razu przyciągnęło do focusingu i zen coachingu. Każdy dzień przynosił mi nowe, głębokie doświadczenia. I motywację do stałej praktyki.
Otworzyłam osobistą stronę internetową poświęconą mojemu zen coachingowi, na której piszę regularnie na blogu. Jest dla mnie wyjątkowym miejscem, gdzie swobodnie i szczerze dzielę się swoją prawdą. Każdy wpis odnosi się do jednej z jakości bycia i opowiadam w nim wyłącznie o swoim osobistym żywym doświadczeniu.
Od Tine Vindeløv ( i Kåre Landfalda) otrzymałam pakiet sesji zen coachingowych. Czułam, że coś we mnie uparcie prosi o uwagę i współczucie. Sesje bardzo poruszające przybliżyły mnie do mojej prawdy i bycia bliżej siebie.
Co tydzień dajemy sobie wzajemnie sesje zen coachingowe. Mam szczęście praktykować z dwoma zen coachami. W jednym tygodniu mogę być i klientem i coachem. Otrzymywanie sesji to dla mnie niezwykły dar i okazja do budowania i pogłębiania bliskości ze sobą.
Prowadzony przez Tine Vindeløv i Kåre Landfalda.
Dwu i pół letni program dla zen coachów składający się z 6 modułów. Trening polega na dalszym pogłębianiu i eksplorowaniu siebie, umacnianiu i rozwijaniu umiejętności zen coacha. Najmniej podoba mi się lista lektur, najbardziej praktykowanie i ćwiczenia. Po module poświęconym lękowi i traumie odkryły się nowe i ważne rzeczy w moim byciu, po module o sile wewnętrznego cienia zrobiłam kolejny duży krok w zrozumieniu i polubieniu siebie.
Prowadzony przez Tine Vindeløv ( z udziałem Kåre Landfalda).
Drugi raz ten sam trening? Byłam przekonana, że będzie inny, bo prowadziła go Tine Vindeløv, której czucie zen coachingu jest mi bardzo bliskie, a każdy proces zen coachingowy to wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie. I tak też się stało.
Najlepsza dla mnie – partnerska domowa inicjatywa cotygodniowego praktykowania mindfulness. Bez guru, nauczyciela, za to oparcie się na sobie samym.
Jako absolwentka kursu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) dołączyłam do grupy, która co dwa tygodnie zbierała się, żeby wspólnie wykonywać ćwiczenia medytacyjne. Ćwiczenia mindfulness bardzo mi odpowiadają i chętnie medytuję w grupie.
Prowadzony przez Kåre Landfalda, twórcę zen coachingu (z udziałem Tine Vindeløv, głównym nauczycielem w zen coachingu).
Trening znalazłam 2 tygodnie przed rozpoczęciem i po przeczytaniu informacji nie mogłam uwierzyć, jak bardzo zen coaching jest spójny z moimi własnymi poszukiwaniami. Przyłączyłam się do treningu z myślą o własnym rozwoju. Trzy dni po pierwszym module w czasie rannej medytacji miałam wgląd: ja, jako zen coach. Było to lekkie, proste i moje. Dalej poszło gładko – odeszłam z etatu, zajęłam się zen coachingiem i swoimi projektami rozwojowymi.
• Zrozumienie, jak dużo trudności napotyka człowiek w byciu w pełni sobą.
• Dostrzeganie potrzeb i tęsknot niewypowiedzianych wprost lub nieuświadomionych.
• Nie używanie analizowania, interpretowania, doradzania ani diagnozowania.
• Porzucenie „misji” uzdrawiania czy poprawiania kogokolwiek.
• Realność - proces prowadzi przez to, co można odczuć i zauważyć w bieżącej chwili.
• Przestrzeń całkowitego przyzwolenia, życzliwości i otwartości.
• Naturalność i spontaniczność procesu bez nakierowywania na „właściwy” tor lub cel.
• Łagodność – Klient sam dochodzi do miejsca, do którego jest gotowy dojść.
• Wiara w mądrość i zdolność oparcia się na sobie dostępną dla każdego człowieka.
• Uniwersalność - zen coaching działa zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
• Skuteczność w budowaniu z sobą samym relacji pełnej akceptacji i miłości.
• Skuteczność w znajdowaniu pomysłów i rozwiązań w swoich sytuacjach życiowych